Van-e balesetmegelőzési hatása az osztályterem megvilágítsának?
Nincsen. A gyengébb fényhez hamar alkalmazkodik a szemünk, mint ahogy a sötétben is egy idő után látni kezdünk.
Csak annyiban veszélyes a kevesebb fény, amennyiben a rossz megvilágítás mellett, esetleg beleakadunk, elbotlunk dolgokban, illetve veszélyesebb szerszámokkal könnyebben okoz balesetet egy-egy hibás mozdulat.
Szellemi és fizikai teljesítményünkre is hatással van a megvilágítás erőssége. A kevesebb fény lehangol, a mozdulatok rendezettsége romlik. A figyelem, a koncentráció ilyen csökkenése komoly balesetekhez vezethet.
Miiért írnak elő a munkahelyeken kötelezően egy-egy személyre minimálisan biztosítandó területet? (Ezt különböző folalkozások esetében négyzetméterben adják meg. Törvény szabályozza, hogy mekkora helyen hány ember dolgozhat.)
Egy-egy mozdulat, ha túl közel dolgoznak egymáshoz az emberek zavarhatja, veszélyeztetheti a másikat. Ez az egyetlen oka a törvényi szabályzásnak.
A nyugodt, figyelmes, kiegyensúlyozott munkához szüksége van az embernek bizonyos szabad térre. Emellett, nem dolgozhatnak annyira közel egymáshoz, hogy fizikai sérülés lehetősége is fennálljon.
Rossz a feltett kérdés. Nincs ilyen törvényi szabályozás. A munkaterületek nagyságát a munkáltató dönti el, figyelembe véve, hogy az ő felelőssége, ha a zsúfoltság miatt történik balaset.
Figyelmesen olvasd végig az összes választ! Azt jelöld helyesnek, amelyikben szerepel akárcsak egyetlen olyan ismérv (paraméter), amely nem befolyásolja a balesetek bekövetkezésének valószínűségét!
Hőmérséklet, - világítás, - hogy milyen napszakban dolgoznak, - hogy melyik évszakban dolgoznak, - a munkahely levegőjének tisztasága, - nyugodt légkör, - a feladat nehézsége, - az eszközök, szerszámok minősége
Hőmérséklet, - világítás, - hogy milyen napszakban dolgoznak, - hogy melyik évszakban dolgoznak, - az ebédlő távolsága a munkahelytől, - nyugodt légkör, - a feladat nehézsége, - az eszközök, szerszámok minősége
Jól érthető balesetvédelmi oktatás, - világítás, - hogy milyen napszakban dolgoznak, - hogy melyik évszakban dolgoznak, - a dolgozók lekiállapota, - elegendő nagyságú munkaterület, - a feladat nehézsége, - az eszközök, szerszámok minősége
A hőérzetet (hogy mennyire kellemesnek, vagy kellemetlennek érezzük a meleget, a hideget) nagyban befolyásolja a levegő áramlása. (ventillátor, szellőzés!)
A munkahely nyugalma, az egymás elfogadása, a tisztelet egymás iránt NEM befolyásolja a balesetek bekövetkezésének valószínűségét.