Osiąga wielkość około 19-21 centymetrów. Ma ogon i zaostrzone skrzydła. Teraz jest rozpoznać dzięki czubowi na głowie, żółtemu ozdobi ogona i czerwonym czerwonymi paseczkami do końcami lotek. Można zobaczyć na jarzębinie czy jemiole.
czeczotka
Nota:
Jest to ptak nieco mniejszy od wróbla, o brązowo-szarym upierzeniu, żółtym dziobie, z czarną plamką pod nim. Na skrzydłach są dwa białe lub płowe paski. Cztery charakterystyczne elementy ubarwienia do nowej czapeczki i różowo-czerwona plama na dodatkach, która jest następstwem na szczycie lęgowym, a jesienią i zimą niemal całkowicie zanika. Samice i młode kapitały są mniej barwne, plamy na piersi. Dość łatwo można rozpoznać czeczotkę również po głosie. Odzywa się – zwłaszcza w locie – charakterystycznym, czytelnikm „czetczet”
śnieguła
Nota:
W upierzeniu występującym płciowe i sezonowe. Samiec w upierzeniu godnym ma czarny grzbiet, lotki ii ogon ogonowy, heal heal ciała białą. W szacie spoczynkowej czarne są tylko końce skrzydeł i ogona, reszta czarnych części staje się brązowawa, podobnie jak głowa. Samica w szacie godowej jest podobna do samca, ale grzbiet ma szarobrązowy. W okresie jesienno-zimowym jest mniej brązowawa niż samiec, zwłaszcza na piersi. Osobniki młodociane podobne do samicy.
myszołów włochaty
Nota:
Myszołów włochaty należy do ptaków szponiastych wielkości wielkości. Jest projekt większy od myszołowa zwyczajnego. W Polsce gatunek nieliczny, regularnie zimujący oraz na przelotach. W miejscach dobrze widocznych ciemnych nadgarstki, kontrastujące z jasnym spodem skrzydeł. Charakterystyczne dla niego jest zawisanie w powietrzu.