Podrobné informace zde:
https://portal.gov.cz/obcan/zivotni-situace/obcan-a-stat/trestni-oznameni/podani-trestniho-oznameni.html
- Trestní oznámení je oprávněn podat každý, kdo se domnívá, že došlo ke spáchání trestného činu. Zákon stanoví výjimky plynoucí ze zákonem uložené povinnosti mlčenlivosti, jako je např. zpovědní tajemství.
- Trestní oznámení je možno podat na kterékoli oddělení Policie České republiky nebo státní zastupitelství.
Pozn:
V praxi se stále ještě vyskytují případy, kdy je trestní oznámení o závažném trestném činu (násilí na dětech, znásilnění apod.) podáváno na útvary pořádkové policie.
Pro tento druh trestné činnosti však existují specializované útvary, a to Služba kriminální policie a vyšetřování. Případ oznámený přímo zde pak může být od počátku řešen diskrétně, kvalifikovaně, a především s ohledem na nutnost hájit oprávněné zájmy obětí závažného násilného nebo mravnostního trestného činu.
Každé trestní oznámení by tedy mělo pokud možno obsahovat základní údaje odpovídající na tyto otázky:
Kdo? Totožnost účastníků: pachatel, poškozený, svědci; pokud oznamovatel nezná jejich totožnost, uvede co nejpodrobnější popis osoby a jejích vnějších projevů. Kdy? Doba, kdy k události došlo (okamžik nebo období, pokud je událostí více, chronologicky je seřadit a uvést souvislosti, dobu je možné i odhadnout podle jiných souběžných událostí - politických, sportovních, kulturních). Kde? Místo nebo místa, kde k události došlo, příp. kde trestní čin vyšel najevo nebo byl dokonán; pokud oznamovatel nezná přesnou dislokaci (adresu), uvede jak lze místo vyhledat. Jak? Popis jednání všech zúčastněných osob. Co? Popis skutku. Čím? Zde vyjmenovat předměty doličné, jako jsou nástroje a zbraně. Proč? Motiv jednání pachatele. Následek? Zda byla způsobena újma na zdraví nebo újma na majetku apod.