Questão 1
Questão
Základní tři kategorie ekonomických subjektů jsou [blank_start]domácnosti[blank_end] (příjemci důchodů), [blank_start]firmy[blank_end] (usilují o zisk) a [blank_start]vlády[blank_end] (zasahují do ekonomiky).
Questão 2
Questão
Ekonomická teorie jako věda se osamostatnila až s příchodem:
Responda
-
kapitalismu cca v 16. století
-
osvícenství cca v 18. století
-
renesance na přelomu 14. a 15. století
-
industrializace na začátku 19. století
Questão 3
Questão
První pokusy o vývoj tržní ekonomiky v Anglii a Francii dostaly označení [blank_start]merkantilismus[blank_end]. Orientoval se na myšlenku [blank_start]obchodu[blank_end] jako zdroje bohatství, přičemž tento systém byl stále značně feudální a závislý na [blank_start]absolutistickém[blank_end] panovníkovi. Ekonomika byla ovlivňována mnohými zásahy, hlavně v oblasti [blank_start]zahraničního[blank_end] obchodu. Postupně se však tento směr dostal do sporu s individuálními podnikateli, kteří nemohli pro státní [blank_start]omezení[blank_end] dosáhnout vyšších zisků a došlo k nástupu nového myšlenkové směru, který nese název [blank_start]hospodářský liberalismus[blank_end], neboli klasická politická ekonomie. Ta zastávala názor, že hospodářství má své vlastní přirozené zákony, které [blank_start]jsou nezávislé na lidské vůli[blank_end]. Nejznámější koncepce tohoto směru je neviditelná ruka trhu Adama [blank_start]Smitha[blank_end].
Responda
-
merkantilismus
-
kapitalismus
-
hospodářský liberalismus
-
feudalismus
-
obchodu
-
zemědělství
-
domácí výroby
-
industriální výroby
-
absolutistickém
-
liberálním
-
demokratickém
-
zahraničního
-
domácího
-
omezení
-
příspěvky
-
vyhrožování
-
hospodářský liberalismus
-
komunismus
-
kapitalismus
-
merkantilismus
-
jsou nezávislé na lidské vůli
-
může ovliňovat pouze panovník
-
může ovlivňovat pouze lid
-
mohou ovlivňovat pouze ti nejbohatší
-
Smitha
-
Rousseau
-
Engelse
-
Malthuse
Questão 4
Questão
Podle teorie přebytku klasické školy je přebytek produktu práce vyjádřen jako:
Questão 5
Questão
Teorii přebytku rozvinul Karel Marx do teorie [blank_start]nadhodnoty[blank_end], kterou dělnická třída vytváří v materiální sféře výroby a [blank_start]bezplatně[blank_end] si ji přivlastňují kapitalisté a pozemkoví vlastníci v podobě zisku, [blank_start]úroku[blank_end] a pozemkové renty.
Responda
-
nadhodnoty
-
vykořisťování
-
marxismu
-
v podstatě bezplatně
-
za pevně danou cenu
-
za tržní cenu
-
úroku
-
majetku
-
dětí dělníků
Questão 6
Questão
Neoklasická ekonomie se zaměřila na zkoumání principů chování makroekonomických subjektů (zejména států v mezinárodním obchodu).
Questão 7
Questão
V monetarismu se klade důraz na automatické tržní mechanismy, které jsou schopny samy regulovat ekonomiku.
Questão 8
Questão
Základem vývoje společnosti podle institucionalismu byl boj institucí [blank_start]businessu[blank_end] a [blank_start]industrie[blank_end]. [blank_start]Industrie[blank_end] se zaměřuje na výrobu a vytváří základ pro uspokojování potřeb. Reprezentují ji např. [blank_start]výrobní manažeři[blank_end]. [blank_start]Business[blank_end] se zaměřuje na zisk a nepřináší společnosti svým jednáním prospěch, překáží rozvoji [blank_start]industrie[blank_end] a tíhne k plýtvání zdroji. Reprezentují ji [blank_start]vlastníci akcií[blank_end], o kterých se mluví jako o záhalčivé třídě.
Questão 9
Questão
Užitečné předměty nazýváme [blank_start]statky[blank_end]. [blank_start]Volné[blank_end] statky jsou dostupné v množství převyšujícím spotřebu. Jiné užitečné předměty jsou dostupné v množství omezeném, ty potom nazýváme [blank_start]vzácné[blank_end] statky. [blank_start]Výrobky[blank_end] jsou vždy vzácné statky, protože k jejich výrobě jsou potřeba vzácné zdroje. Vzácné zdroje vyvolávají nutnost volby, k čemu je použít. Vzácnost statků lidé chtějí a dokáží [blank_start]snižovat[blank_end].
Responda
-
statky
-
užitečnosti
-
užitky
-
Volné
-
Bezplatné
-
vzácné
-
drahé
-
Výrobky
-
Peníze
-
snižovat
-
zvyšovat
Questão 10
Questão
Jistá plantáž je schopna produkovat banány a pomeranče, ale má omezenou plochu, takže může pěstovat jen určitý počet banánů a určitý počet pomerančů (pro zvýšení výroby banánů musí obětovat část výroby pomerančů). Každá plodina navíc zabírá jinou plochu na plantáži. Bod A na obrázku symbolizuje situaci, kdy plantáž dokáže vyrobit 50 banánů a 75 pomerančů a všechny její zdroje jsou plně využity. Křivka, na které bod A leží, se tedy nazývá [blank_start]hranice produkčních možností[blank_end].
Questão 11
Questão
Petr jel do města a měl s sebou 500 Kč. Za tuto cenu si mohl koupit velkou biografii Leonarda da Vinciho, která ho zaujala v knihkupectví, kredit do telefonu, bez kterého nedokáže komunikovat s milovanou přítelkyní v zahraničí nebo nové tričko, protože tričko se vždycky hodí. Místo toho v autobusu potkal kamaráda a zašli společně na drahý oběd. Jaké jsou Petrovy náklady obětované příležitosti, když 500 Kč utratil za oběd s kamarádem?
Questão 12
Questão
I výrobce, který má absolutní NEVÝHODU ve výrobě produktu A, může mít oproti výrobci s absolutní VÝHODOU ve výrobě produktu A komparativní výhodu právě ve výrobě produktu A.
Questão 13
Questão
Základní tři ekonomické problémy zní:
Responda
-
Co vyrábět?
-
Jak vyrábět?
-
Jak rozdělit?
-
Jak distribuovat?
-
Za kolik prodávat?
-
Za kolik kupovat?
-
Co prodávat?
Questão 14
Questão
Zákon klesající poptávky znamená, že poptávka a výše ceny jsou přímo úměrné.
Questão 15
Questão
Křivku poptávky po sušenkách Oreo posune doprava (tzn. poptávka se zvýší díky):
Responda
-
zlevnění substitutu (sušenek Mars)
-
zlevnění komplementu (mléka)
-
zvýšení mezd
-
zvýšený zájem (móda mezi mladými, reklamní kampaň)
-
snížení množství těchto sušenek v obchodech (zvýšené výrobní náklady)
Questão 16
Questão
Křivku nabídky vanilkové zmrzliny posune doleva (tzn. že za stejnou cenu bude výrobce prodávat méně produktů, sníží výrobní kapacity) díky:
Responda
-
vyšším cenám vstupů (cena vanilky, lidské práce...)
-
technickému pokroku (lepší stroje na výrobu zmrzliny)
-
poklesu cen alternativních výrobků (např. čokoládové zmrliny)
-
vzestupu cen alternativních výrobků (čokoládové zmrliny)
-
neúrodnému roku na plantáži vanilky
-
úrodnému roku na plantáži vanilky
Questão 17
Questão
1) Poptávková křivka jahodové zmrliny je neměnná, nedostatek mléka na její výrobu posune křivku nabídky [blank_start]doleva[blank_end]. Hodnota rovnováhy je nyní [blank_start]vyšší[blank_end].
2) Nabídková křivka klobobuků se nemění, zlevnění kšiltovek posune křivku poptávky [blank_start]doleva[blank_end]. Hodnota rovnováhy je nyní [blank_start]nižší[blank_end].
Responda
-
doleva
-
doprava
-
doleva
-
doprava
-
vyšší
-
nižší
-
nižší
-
vyšší