Ciekawe miejsca w mojej okolicy

Descrição

Opis miejsc związanych z historią mojego miejsca, mojej okolicy.
Beata Flasza
Slides por Beata Flasza, atualizado more than 1 year ago
Beata Flasza
Criado por Beata Flasza mais de 2 anos atrás
7
0

Resumo de Recurso

Slide 2

Slide 3

      w XIX wieku w tym miejscu stykały się trzy zabory: rosyjski, pruski i austriacki. Dzisiaj jest to rekreacyjne miejsce. Granicę tworzyły trzy rzeki Czarna Przemsza, Biała Przemsza i Przemsza.Granicę tworzyły trzy rzeki Czarna Przemsza, Biała Przemsza i Przemsza.  
    na Trójkąt Trzech Cesarzy

Slide 4

    Drewniany gród w Siewierzu znany jest ze wzmianki z roku 1125 r., natomiast drewniany zamek pośród rozlewisk Czarnej Przemszy (osuszonych w XIX w.) istniał na pewno początku XIV w., gdy panował tu książę bytomski Kazimierz II. Po przebudowie budowli przez jego synów Mieszka lub Jerzego w 1. poł. XIV w. powstał pierwszy murowany zamek złożony ze stołpu (zachowane fundamenty pod ziemią i aktulanie zarysowane na powierzchni dziedzińca) i budynku mieszkalnego otoczonych murem obwodowym. Zamek posiada swoja Czarą Damę. Jest to piękna miejscowa dziewczyna o śniadej cerze, która przed wiekami zakochała się w staroście siewierskim. Miłosne schadzki na zamku skończyły się donosem do zwierzchnika starosty - biskupa rezydującego w Krakowie. Zgodnie z prawem księstwa siwierskiego na zamku nie mogły bowiem przebywać osoby postronne, a już na pewno nie kochanki urzędników biskupich. Pewnego dnia biskup przybył do swojego zamku i nakrył zakochanych podczas spotkania. Wyrokiem sądu starosta został pozbawiony urzędu i wygnany z zamku, a dziewczyna skazana na śmierć w lochu. Zginęła tam w cierpieniach, a jej dusza szuka wciąż sprawiedliwości. Ciemną zjawę widywano błąkajacą się po ruinach zamku.  
    do Siewierza

Slide 5

    Rubrica: : http://www.ilikezaglebie.pl/ostrowy-gornicze-wycieczka/
    do Domu Ludowego w Maczkach
    Dom Ludowy czyli Gospoda w Niemczech mieści się w Sosnowcu, w dzielnicy Ostrowy Górnicze. Dom został wybudowany w latach 1902-03 na wzór domów drewnianych w stylu zakopiańskim. Dom Ludowy w Sosnowcu otoczony jest niewielkim parkiem z oczkiem wodnym i altaną. Budynek w latach wcześniejszych pełnił wiele funkcji, przy okazji niszczejąc. Obecnie przeszedł w prywatne ręce i przez obecnych właścicieli został odrestaurowany z dużym zaangażowaniem. Dziś mieści się w nim Dom Weselny i Szkółka drzew "Alicja".  

Slide 7

    Ze względu na przechodzący przez okolicę szlak handlowy ze wschodu na zachód, drewniano-ziemny gród istniał tu już w X wieku. W 1241 r. w okolice te dotarli Tatarzy i to im przypisywano spalenie grodu. Nowsze badania wykazały jednak, że ślady spalenizny nie pochodzą z tego okresu. Prawdopodobnie z inicjatywy Bolesława Wstydliwego powstała kamienna baszta - stołp, którą datuje się koniec XIII wieku. Król Kazimierz Wielki wykorzystał to założenie i rozbudował w nową warownię będącą częścią systemu obronnego zwanego dziś Orlimi Gniazdami. Pierwotnie składała się ona ze starej wieży - stołpu oraz budynku mieszkalnego zwanego "kasztelem". Spornym jest fakt istnienia 2 osobnych, lecz połączonych budowli: domu mieszkalnego i czworobocznej wieży. Wały ziemne grodu zostały zastąpione pojedynczą linią murów i fosą. Strategiczne położenie zamku było przyczyną wielokrotnych najazdów, zniszczeń i odbudów. Góra Zamkowa Będzińskie wzgórze zamkowe ma tradycje osadnicze sięgające VII wieku przed narodzeniem Chrystusa. Po tutejszej osadzie kultury łużyckiej pozostało nie wiele, tylko skorupy naczyń i ślady po paleniskach. Więcej można napisać o wczesnośredniowiecznym grodzie obronnym z IX w. Otoczony był fosą i wałem. Zwieńczenie wału ma w pewnym miejscu warstwę ziemi przepalonej na kolor czerwony co świadczy iż wznosiła się tu obronna konstrukcja drewniana. W fosie odnaleziono fragmenty naczyń, a w bezpośrednim pobliżu wału ostrogę, srebrną zausznicę, ołowiane okucie końcówki pasa z ornamentem pochodzącym z kręgu motywów sztuki karolińskiej i żelazną misę śląską. Wszystkie przedmioty datowano na IX - XI w. Gród ten funkcjonował do XII wieku, po czym teren zniwelowano i w miejscu tym powstał cmentarz. Osadnictwo przeniosło się na zachodnią część wzgórza, gdzie później zbudowano dzisiejszy zamek. W okresie międzywojennym na Górze Zamkowej utworzono park. W 2012 r. zrewitalizowano go, oddając do użytku plac zabaw, oświetlone alejki, odtworzony fragment wału obronnego, wczesnośredniowieczne półziemianki, 15 "magicznych miejsc" w formie kręgów przeznaczonych na zadumę, odpoczynek i edukację.

Slide 8

        Pieskowa Skała pochodzi od imienia Pana Piotra, który był pierwszym prywatnym właścicielem zamku – Szafrańca. Zdrobnienie tego imienia brzmiało w średniowieczu „Pieś” lub „Pieszko”. Kiedy zbudowano pierwszy drewniany zamek, nazwano tą lokalną miejscowość Pieskowa Skała, z racji bliskiego sąsiedztwa z miastem Skała.     Zamek w Pieskowej Skale. Podobnie jak zamek Kazimierzowski w Ojcowie, był ważnym ogniwem w łańcuchu fortyfikacyjnym broniącym drogi handlowej z Krakowa na Śląsk. Dziś należy do czołówki nielicznej grupy zabytków polskiego Odrodzenia i jest dużą atrakcją turystyczną na Szlaku Orlich Gniazd.
    do Pieskowej Skały

Semelhante

Segunda Guerra Mundial 1939-1945
miminoma
Línea de Tiempo
Juan Ponce
Antiguo Régimen vs Estado Moderno
Juliana Pulido
Mapas mentales con ExamTime
Nazareth Olivo
Historia de la Música
Alicia Maqueira Atienza
Constitución Española (1978)
James Boyce
Esquemas
Ximena Barrera
fichas de estudio
Guadalupe Reyes Soriano
Music and its most prominent types
Elina Sandoval
Historia de la psicología
Elizabeth Rs