Biztos botanikai ismeretek.
A gyüjtő rendelkezzen azon botanikai jellemzők ismeretével, amellyel képes az értékes, gyűjtendő fajokat azonosítani ill. a hasonló de más felhasználású, alacsonyabb hatóanyagszintű vagy mérgező anyagokat tartalmazó rokon fajoktól megkülönböztetni.
Erős hatású és mérgező fajok ismerete.
A mérgező gyógynövényeket külön kell gyűjteni, szárítani és tárolni a többi növénytől, majd gondosan kezet kell mosni, vagy ajánlatos védőkesztyűben végezni.
Gyűjtendő növényi rész ismerete.
-Fontos, hogy az adott faj mely része és milyen állapotban szolgálja a drogot.
-Csak azt a növényi részt gyűjtsük, amelyekre szükségünk van, ne szedjük ki a növényt gyökerestől, ha csak a szára vagy levelei kellenek.
-Csak annyit gyűjtsünk amennyit aznap fel tudunk dolgozni.
-Az egészséges növényi részeket gyűjtsük.
-Nem szabad a virágokhoz leveleknek vagy a levelekhez virágoknak keveredni, a gyökereken nem hagyhatók meg a föld feletti részek (szárak, levelek) maradványai.
Élőhelyismeret.
Az útmenti sávokat érdemes elkerülni a növények por- és nehézfém szennyezettsége miatt. Hajlamosak nehézfém felhalmozására pl. orbáncfű, csalán, fecskefű. A mezőgazdaság által művelt területek közvetlen szomszédságában, határértéken felüli mennyiségben tartalmazhatnak növény védőszer maradékot, mely kizáró oka a drog forgalmazásának.
Megfelelő gyűjtési mód ismerete.
Tekintetbe venni, hogy a termőhely életközösségeinek ökológiai egyensúlyát ne bontsuk meg. Törekedni kellene arra, hogy mindég kíméletesen válasszuk le a számunkra értékes részeket, lehetőleg ne okozzuk a növény pusztulását. Egy-egy gyűjtőhelyen ne szedjük le a teljes növényállományt, biztosítsuk a fajok továbbszaporodását.