Strategia błękitnych oceanów opiera się na penetracji nieznanej przestrzeni rynkowej. W poniższej tabeli porównano charakterystyki obu strategii.
skąd konpepcja
Anotações:
Podstawą definicji „błękitnego oceanu” jest kreowanie przez przedsiębiorstwa wolnej i niezagospodarowanej jeszcze przestrzeni rynkowej.
Dzięki temu konkurencja przestaje być istotna oraz przedsiębiorstwa wykorzystują w pełni innowacyjność do kształtowania swojej pozycji. Istotą tej strategii jest innowacja wartości, której celem jest koncentrowanie się na wytwarzaniu nowych wartości dla klientów i własnego przedsiębiorstwa.
Błękitny ocean to rynek spokojny. Nie masz tutaj żadnej konkurencji, ponieważ w tym kontekście jesteś pierwszy i bezkonkurencyjny. Oczywiście, jeśli tylko trafiłeś w gusta klientów i Twoja sprzedaż stoi na odpowiednim poziomie, to dosłownie biznes sam rośnie, a Ty tylko korzystasz i zbierasz żniwa.
Można wyróżnić 6 głównych zasad strategii błękitnego oceanu: Rekonstrukcja, zmiana granic
dotychczasowego rynku; Skoncentrowanie się na szerokiej i długofalowej wizji działania, a nie wyłącznie
na wskaźnikach strategicznych i operacyjnych; Szukanie możliwości poza granicami istniejącego popytu
rynkowego; Realizacja strategii według ustalonej kolejności; Poszukiwanie sposobów na pokonywanie
przeszkód organizacyjnych, związanych z wdrażaniem strategii; Wbudowanie realizacji w całość strategii.
strategia czerwonego oceanu
Anotações:
Strategia błękitnych oceanów opiera się na penetracji nieznanej przestrzeni rynkowej. W poniższej tabeli porównano charakterystyki obu strategii. Innymi słowy strategia czerwonych oceanów polega na penetrowaniu znanej przestrzeni rynkowej.
jaka koncepcja
Anotações:
Jest to rynek, który został silnie zdominowany przez konkurencję, zaś wszystkie działania na nim, są przeprowadzane właśnie w kontekście konkretnych relacji między konkurentami. Są to wojny cenowe i przyciąganie klientów za pomocą agresywnych strategii sprzedaży. To rynek, który faktycznie może być trudnym rynkiem.